مظلوم‌ترین پیامبر

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ

مظلوم‌ترین پیامبر

محمد مصطفی رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) رسول رهایی انسان‌ها از غل و زنجیر جهل و خرافه و پیام آور توحید، عدالت، عزت، حریت و کرامت انسان بود. آن بزرگوار برای هدایت خلق دلسوزترین بود.

اما این دلسوزترین هادیان چه در زمان حیات و چه پس از شهادت، مظلوم‌ترین رسولان الهی است.

آن حضرت تحت فشار شدید و شکنجه و اذیت مشرکان ، کافران، منافقان و اصحاب زر و زور بود و علاوه بر گروه‌های یادشده، منافقین ناشناخته و نیز مسلمین سست عنصر او را بسیار آزردند.

اما پس از شهادت، انحراف در مسئلهٔ خلافت که ریشهٔ همهٔ ظلم‌ها و مفاسد بعدی است، ظلم سنگینی به آن رهبر الهی بود.

مهجور ‌ماندن و نادیده گرفته شدن کتاب کریم توسط مسلمین و نیز همهٔ ظلم‌های بسیار فراوانی که به خاندان پاک او (علیهم السلام) توسط حاکمان جائر ( به ظاهر مسلمان ) صورت گرفت، جور و ستم به خود پیامبر(صلی الله علیه و آله) است.

مظلومیت مولا امیرالمؤمنین (علیه السلام)، حضرت صدیقه (سلام الله علیها)، امام ‌حسن مجتبی(سلام الله علیه)، سید الشهداء حسین (علیه السلام ) و فرزندان معصوم او ( سلام الله علیهم) سند مظلومیت رسول الله (صلی الله‌علیه و‌آله و سلم) است.

آیا تحریف آئین رحمانی اسلام ، و استبداد و خودکامگی نسبت به مسلمین، ستم به آن فرستادهٔ الهی نیست؟

آیا ستم به انسان و‌ انسانیت و ایجاد جو ترور و وحشت به نام قرآن مجید و رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) نشان از مظلومیت پیامبر در عصر و زمان ما ندارد؟

آیا شیوع بلای توهین، تحقیر، تفسیق و‌ تکفیر در بین مسلمین روح لطیف و آگاه او را آزار نمی‌دهد؟

آیا گفتار و ‌رفتار عقل ستیزان بی‌منطق، مرتجعان سبک مغز و آدم‌کشان بی‌رحم ،ظلم به روش و منش نبی رحمت نیست؟

چه ظلمی زشت‌تر از اینکه مدعیان پیروی از پیامبر، به نام او اساسی‌ترین قواعد و حقوق انسانی و عقلانی را زیر پا بگذارند؟

ظلمت ظلم وقتی مضاعف می‌شود که ظالم خود را و قدرت و حکومت غاصبانه و ظالمانهٔ خود را مقدس و الهی بشمرد و خود را تابع آن عزیز بداند!

نباید فراموش کرد که برخی از مورخین و سیره نگاران مغرض و یا غافل سهم عمده‌ای در ارائهٔ سیمایی سوء از سیره و سنت او دارند.

اما ظالم‌ترین ظالمان را به رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) باید آن دسته از دانشمندان دینی ضال و مضل دانست که در طول تاریخ به‌ جای ستم‌ستیزی و دفاع از کتاب و سنت و‌ عترت، مزورانه هم‌دست و هم‌داستان صاحبان زر و زور شده و در نتیجه چهرهٔ زیبای دین را زشت و کریه نشان داده و می‌دهند. اینان توجیه‌گر قدرت‌مندانِ قلدر بوده و هستند و حکومت ستم‌گران را مقدس جلوه می‌دهند.

آری او‌ مظلومانه زندگی کرد، ولی دل‌سوزانه و با جدیت وصف‌ناپذیر دست از دعوت و هدایت برنداشت و‌ مظلومانه هم به شهادت رسید.

حال مباد من به جای تأسی از آن الگوی زیبای رفتار، جزء ظالمانی باشم که آن حضرت در روز جزا از آن‌ها شکایت‌ها دارد.

محمد عندلیب همدانی

مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...