پیام غدیر

۱/ با توجه به موارد استعمال و سخن اهل لغت هرگز معنای ولی و مولی صرف محبت نیست.

۲/ مجموعه ادله ای که در باب امامت داریم از جمله خطابه غدیر نشان می دهد که هرگز مقصود از ولی و مولی صرف سلطنت بدون هیچ گونه پایگاه عاطفی و محبت نیست.

۳/ ولایتی که در‌ دو واژه ولی و مولی در کلام نبی خاتم آمده است صرف سلطنت دنیوی حتی با وجود محبت بین رهبر ومردم نیست.

۴/ پیام اصلی غدیر لزوم تحقق همان رابطه ای است که باید با پیامبر داشت ومولی به همان معنای مولویت حضرت رسول است. /من کنت مولاه فعلی مولاه/

پس باید نخست ولی (مولی) را شناخت و به زیباییهای وجود او واقف شد تا محبت بیاید و محبت برگرفته شده از معرفت را باید بجایی رساند که جذب او شویم، که نه تنها مخالفت عملیه نداشته باشیم، و نه تنها موافقت عملیه داشته باشیم، بلکه تسلیم باشیم تسلیمی از روی اختیار، و با پشتوانه عشق و محبت.

غدیر یعنی مولایت را بشناس، غدیر یعنی عشق درونیت را به او ابراز کن، غدیر یعنی اراده ات ارادۀ محبوبت باشد. غدیر یعنی در تمام زندگیت، در حیات فردی، خانوادگی واجتماعی و سیاسیت با او باش و تسلیم محض باش. غدیر یعنی دین و دنیایت را به کسی بسپار که او را مظهر تمام زیباییهای انسانی دیده ای. غدیر یعنی جذب عاشقانه عاشق به معشوق. غدیر یعنی تسلیم و اطاعت عالمانه و عارفانه. غدیر یعنی نه تنها علی علیه السلام حاکم و امیر و فرمانروای دنیای شما باشد و هر کسی جز او طاغوت است، بلکه باید حقایق دینی را در احکام ، اعتقادات و اخلاق از او بیاموزی. غدیر یعنی امامت، امتداد نبوت.

مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...