عریضه ایی خطاب به هیئتی های عزیز

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

السلام علیک یا ابا عبدالله و علی الارواح التی حلت بفنائک

سلام علیکم

✔️این عریضه را کسی می نویسد که حدود چهل سال افتخار نوکری آستان حسینی را داشته و پدر و اجداد او هم از نوحه سرایان و روضه خوانان اهل بیت ﴿ علیهم السلام﴾ بوده؛ لذا اگر تاکنون نقدی داشته ام و اعتراضی کرده ام خدایی که عالم الغیب و الشهادة است می داند که قصدم رشد و ارتقاء همه جانبهٔ شعائر حسینی بوده است.[والله من وراء القصد]

✔️عزیزان من تعریف من از هیئتی آن کسی است که به وظیفهٔ عقلانی و شرعی خود عمل می کند و احساساتش را تحت فرمان عقل و شرع قرار دهد، هیئتی تجسم ادب است و اخلاق و اخلاص، زندگی هیئتی، سوگواری او، اظهار شادمانی او بر طبق موازین دینی و فتوای فقیهان است. هیئتی هرگز در مورد مطالبی که تخصص لازم را ندارد اظهار نظر نمی کند بلکه از قرآن کریم آموخته است که چیزی را که نمی داند از متخصصین بپرسد.

✔️ باید من خطیب برای منبر حسینی و نیز برای فهم و شعور مخاطبینم ارزش قائل شوم و با مطالعه و فکر سخن بگویم و از بازی با الفاظ، خرافه گویی، استناد به خواب و کشف و‌کرامت های بی پایه، غلو و دروغ جدا بپرهیزم و .‌...

✔️ انتظار ازمادحان و‌ذاکران عزیز و ارزشمند این است که همان طریقهٔ پیشکسوتان بزرگوار خود را پیشه سازند یعنی نخست با اشعار پند آموزی تذکرات اخلاقی به هیئتیان بدهند و نیز در حد توان علمی خود گاهی سروده هایی را در باب اصلی ترین مسائل اعتقادی بخوانند و با اعتماد به کتب معتبره روضه بخوانند واز جعل و دروغ و خرافه بپرهیزند و ارتباط خود را با عالمان دینی محکم کنند، و هرگز در حیطه ای که تخصص ندارند اظهار نظر نکنند.

✔️ اصل شعائر دینی و عزاداری حسینی در هیچ حالی و هیچ زمانی تعطیل بردار نیست؛ اگرچه شیوه ها و کیفیت ها به حسب شرائط متفاوت است.

در این شرائط حاد و خطرناکی که الان دنیا و از جمله ملت ما با آن روبروست انتظار از همهٔ هیئتی های فهیم این است که ابدا خودرأیی و سلائق شخصی خود را اعمال نکنند بلکه هرچه مسئولین محترم بهداشت و متخصصان گرانقدر پزشکی می گویند بدون کوچکترین تخطی انجام دهند و بدانند که دین و دیانت و فقه و فقاهت هم چیزی غیر این را نمی گوید و رضایت قلب مقدس امام عصر ﴿ارواحنافداه﴾ نیز در همین است.

خادم خدام حسینی

محمد عندلیب همدانی

مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...