سال سوانح سهمناک

سالی که گذشت سالی پر از سانحه و حادثه تلخ و دشوار بود ، به حد توان علمی ناچیز خودم و فقط از نگاه قرآن و روایات نکته هایی را عرض می کنم اگر چه این بحث از زوایای دیگر نیز قابل طرح و بررسی است که در تخصص من نیست.

۱/ هرگز در این جهان نباید انتظار خوشی و سلامتی و آسایش و آرامش صد در صد داشت، ما در عمر خود با سختی ها ، مصیبت ها، ناکامی ها، ناراحتی ها، بیماری ها و تلخی ها دست و پنجه نرم می کنیم همان طور که شادی و شادمانی، خیر و خوشی و خرمی هم در زندگی ما کم نیست.

۲/برخی از دردها و رنج ها زاییده کم توجهی، کم‌تجربگی، بی تدبیری، اقدام عجولانه و تصمیم بدون مشورت می باشند، که البته گاهی تاثیر این اقدامات ناروا فقط در زندگی خود انسان نیست بلکه چه بسا در خانواده و حتی اجتماع نیز آثار ناگواری داشته باشد. درسی که از این نوع حوادث می گیریم حکیمانه گفتن، عاقلانه و سنجیده رفتار کردن، پرهیز از استبداد به رأی، عزم همراه حزم و عاقبت اندیشی و داشتن شجاعت در اجرای تصمیم خردمندانه خویش است.

۳/ تعدادی از ناگواری های دنیوی بازتاب و واکنش گفتار و رفتار ناروا، وعقاب دنیوی ظلم و ستم ماست، پی آمدهای سوء گناه و دنباله های ناگوار ذنب به ویژه آنجا که پای حق الناس در کار باشد، جزیی از نظام عالم و بخشی از برنامه منظم و متقن هستی است، واژه «عبرت » یعنی از ظاهر و پوسته این نوع ناگواری ها عبور کنیم و به مغز و باطن آنها که پندآموزی است برسیم، توبه و تضرع، استغفار و انابه واقعی می تواند از آثار زشت و کریه گناهان ما بکاهد و ما را در برنامه ریزی ها و تصمیمات الهی و انسانی در ادامه زندگی مدد کند.

۴ / از دو نوع درد و رنج یاد شده که بگذریم ،بخش سومی هم هست و آن ابتلائات و آزمایشهای ما در این جهان است، ادعا فراوان است، مهم این است که با صبوری و شکوری، با استقامت و استواری، با تلاش و توکل و با درایت و متانت از این آزمایش های بزرگ سربلند بیرون بیاییم، و شادابی و نشاط خود را از دست ندهیم.

۵/از قرآن کریم استفاده می شود که آزمایش هم با فقر روی می دهد و هم با ثروت ،هم با رفاه و هم با سختی و نیز هم با‌ سلامتی و هم با بیماری، مهم حفظ گوهر ناب انسانیت در تمام حالات و شرائط است.

۶/ درست است که نوع سوم سختی ها فقط برای آزمایش بود، ولی در دو نوع پیشین هم باز عنصر امتحان و آزمایش را می توان یافت چه اینکه اگر درد و رنج من خودساخته بود، امتحانم این است که در آینده چه می کنم و اگر بازتاب کجی ها و پلشتی های خودم بود باز آزمایشم این است که در ادامه زندگی چگونه خواهم بود؟

۷/ در دشوارهای فراگیر و عمومی مثل سیل و زلزله و بیماری های شایع امتحان جنبه دیگری هم به خود می گیرد و آن سنجش نوع دوستی و میزان محبت من به انسان های دیگر است، من نباید درد مردم را از درد خودم جدا بدانم، نباید خودبین باشم و خودمحور، عالی ترین و زیباترین پیام های انسانی را می توان در این زمینه از قرآن کریم و روایات معصومین علیهم السلام آموخت.

۸/ سفارش زیبای دین به ما تاکید بر زندگی عقلانی در عین باورهای توحیدی ‌و همچنین تلاش و کوشش حکیمانه در عین توکل ،توسل و تضرع عاشقانه است.

مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...