استاد عندلیب همدانی در پی بروز بی اخلاقی ها در مقابله با کرونا: خود را جای افراد مصیبت زده قرار دهیم!

شفقنا- این روزها که کشور در تب و تاب کنترل و مقاومت در برابر شیوع بیماری کروناست، شاهد برخی از بد اخلاقی ها هستیم از جمله احتکار اقلام مورد نیاز مردم، تخریب خودروهایی که به برخی از شهرها سفر کردند، ممانعت از تدفین متوفیانی که بر اثر بیماری کرونا جان خود را از دست دادند و همچنین بد اخلاقی هایی که در  انواع مختلف در فضای مجازی مشاهده می شود. آیت الله محمد عندلیب همدانی، محقق، مؤلف و استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم،  بیان کرد: متأسفانه ما چندان یکدیگر را در اوج مشکلات و بیماری ها درک نمی کنیم و گمان می کنیم این بیماری به سراغ ما نمی آید و ما مصون از این مشکلات، آفات و آسیب ها هستیم، در صورتی که همه ما در معرض این مشکلات و آسیب ها هستیم. امروز بیماری کروناست و شاید فردا روزی بیماری و آفت دیگری به سراغمان بیاد، باید به خاطر داشته باشیم که همگی در مسیر مرگ هستیم، اگر به این مساله دقت کنیم، از اینگونه رفتارهای جاهلانه ای که باعث وهن اسلام و مسلمین و انسانیت است دوری می کنیم.

بلیه ای که کشور در حال حاضر دچار آن شده، از هر جهت آزمایش است

آیت الله محمد عندلیب همدانی در گفت وگو با شفقنا، ابتدا به بداخلاقی های مالی و اقتصادی اشاره و اظهار کرد: بلیه ای که کشور در حال حاضر دچار آن شده، از هر جهت آزمایش است. از جهت اقتصادی برای صاحبان مال و ثروت و بازاریان و اهل اقتصاد، آزمایش است که آیا در چنین ایامی ایثارگری و از خودگذشتگی می کنند یا با احتکار اقلام ضروری مردم از جمله دارو و کالاهای بهداشتی به فکر سود بیشتر خود هستند. در اکثر مواقع ملت ایران از آزمایش سربلند بیرون آمدند، اما همیشه عده کمی هم هستند که در همه شرایط سودجویی خود را اولویت قرار می دهند که البته این بی اخلاقی تنها اختصاص به کشور ما ندارد. در اخباری که منعکس می شود شاهدیم که سایر کشورها نیز کم و بیش گرفتار این دسته از افراد سودجو هستند.

مردم به جای زد و خورد، مسایل را به قانون بسپارند

وی ضمن اشاره به زد و خورد میان گروهی از مردم منطقه ای که بر اثر نگرانی از شیوع بیماری، اجازه دفن متوفی که بر اثر کرونا جان خود را از دست داده بود، نمی دادند، گفت: در این گونه موارد مردم نباید با یکدیگر دعوا کنند و چنین به هم بی احترامی داشته باشند، در این گونه مواقع مرجعی هست که حل دعوا می کند و آن وزارت بهداشت و قانون است، مردم به جای دعوا و زد و خورد و به جای اینکه بذر کینه در دل یکدیگر بکارند، این مسایل را به قانون بسپارند و هر دو طرف طبق قانون عمل کنند. شاید گورستانی داخل روستا باشد و واقعاً نگرانی مردم آن روستا به جا باشد، اما بی جای بی اخلاقی از مسئولین بهداشت بپرسند که راه چیست، اگر لازم است قبر عمیق تری کَنده شود و بیشتر رعایت مسایل بهداشتی شود تا هم به متوفی و بازماندگان بی احترامی نشود و هم اهالی آن منطقه از نگرانی خارج شوند.

یکدیگر را در اوج مشکلات و بیماری ها درک نمی کنیم

استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم ادامه داد: از این بداخلاقی ها که بگذریم، باید تأکید کنم که متأسفانه ما چندان یکدیگر را در اوج مشکلات و بیماری ها درک نمی کنیم و گمان می کنیم این بیماری به سراغ ما نمی آید و ما مصون از این مشکلات، آفات و آسیب ها هستیم، در صورتی که همه ما در معرض این مشکلات و آسیب ها هستیم. امروز بیماری کروناست و شاید فردا روزی بیماری و آفت دیگری به سراغمان بیاد، باید به خاطر داشته باشیم که همگی در مسیر مرگ هستیم، اگر به این مساله دقت کنیم، از اینگونه رفتارهای جاهلانه ای که باعث وهن اسلام و مسلمین و انسانیت است دوری می کنیم. به عنوان مثال درگیری با خودرویی که از شهر دیگری آمده، اگرچه اعلام کرده ایم که مردم اصلاً نباید از خانه ها بیرون بیایند و مسافرت بروند لذا اصلاً شایسته نیست کسی در چنین وضعیتی به سفر برود، اما سوزاندن یا شیشه های خودرو را شکستن نیز برخورد صحیحی نیست؛ می توان از راه قانونی جلوی ورود و خروج افراد را گرفت، بدون اینکه این مشکلات به وجود آید.

وی بداخلاقی های رسانه ای در شرایط فعلی را بسیار تأسف بار دانست و اظهار کرد: در فضای مجازی و برخی از خبرگزاری های داخلی و خارجی اخباری به دروغ منتشر می کنند البته ممکن است که خبر دهنده قصد دروغ نداشته باشد، اما تحقیق نکرده و اخباری را منتشر می کند که واقعیت ندارد. برخی از رسانه ها به جای اینکه آرامش بخش باشند، فضا را تشویش و نگرانی و نا امیدی بین مردم ایجاد می کنند. در حال حاضر مردم از هر جهت به سلامت روح، آرامش و آسایش نیاز دارند، نباید نا امیدی و یأس و از همه چیز گذشتن و امید به آینده نداشتند را پمپاژ کنیم.

دروغی که به مراجع تقلید نسبت داده شد

عندلیب همدانی افزود: در فضای مجازی بسیار شاهدیم که دروغ هایی به اقشار مختلف نسبت داده می شود به عنوان مثال گفته شده، قم قرنطینه نشد و منع آن از طرف مراجع تقلید بوده است! این چه دروغی است که در فضای مجازی پخش می شود!؟ چه زمانی مراجع بزرگوار تقلید مانع از یک اقدام بهداشتی و قانونی در قم و سایر استان ها شدند!؟ این حرف ها در جوی که مردم احتیاج به آرامش و اتحاد و همدلی دارند، برای اینکه مشکلات برداشته شود، چه سودی دارد؟! گاهی برخی از ما خواسته یا ناخواسته سخنگوی کسانی هستیم که هیچگونه محبت و عشقی به این کشور ندارند، در پی نابودی این کشور هستند و متأسفانه ما هم با اقدامات خود با آنها هم صدا می شویم. این موارد نمونه هایی از بد اخلاقی هایی است که سلامت روحی و فردی، خانواده و اجتماع را در خطر قرار می دهد.

خودتان را جای مصیبت زده قرار دهید

استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه بد اخلاقی هایی که پس از شیوع بیماری کرونا در کشور شاهدیم، اصلاً قابل توجیه نیست، گفت: طبق دستور اسلام باید همه این مشکلات را آزمایش ببینیم. دوم اینکه خودتان را جای مصیبت زده قرار دهید، ما در حال حاضر آسایش و آرامش داریم ولی یک لحظه خود را جای خانواده ای بگذاریم که چندین نفر از اعضای خانواده آنان مبتلا به این بیماری شدند، اعصاب آنان ناراحت است و به جای اینکه تسکین آنان شویم، باعث نشویم اعصاب شما بیشتر از بین برود و احساس شرمندگی کنند.

از تداوم بی اخلاقی ها کینه ها باقی می ماند

وی به آسیب های ناشی از تداوم بد اخلاقی ها در آینده اشاره و اظهار کرد: بدانیم که کینه ها باقی می ماند، اینکه افرادی مانع دفن میّتی شدند سبب دلخوری و کینه می شود و گاهی بین دو تا سه نسل این کینه باقی می ماند و چه بسا گاهی به قتل و خونریزی بیانجامد. به صرف اینکه از شهری چند نفری بیشتر به این بیماری مبتلا شدند، مجوز این است که ما با مردم آن شهر این بد اخلاقی ها را داشته باشیم!؟ اگر در حال حاضر در ایتالیا حدود ۳۰۰ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری کشته شدند، مردم مظلوم ایران مقصر هستند؟! این بیماری است که به همه کشورهای جهان سرایت کرده است.

 با صبر و تحمل از این آزمایش الهی سرافراز بیرون آییم

وی ادامه داد: شاید مسئولین بهتر می توانستند از شیوع این بیماری در کشور جلوگیری کنند، اما بالاخره مصیبت سخت و دشواری است، هر مسئولی باشد در چنین ایامی با چالش های سنگینی رو به رو می شود، در حال حاضر در کشورهای اروپایی حتی دستمال کاغذی قحطی شده، اما کشور ما با وجود تحریم، به آن قحطی نرسیده است. اگرچه بیماری کرونا بر مشکلات قبلی که با آن رو به رو بودیم اضافه شده و سخت است، اما باید با صبر و تحمل از این آزمایش الهی سرافراز بیرون آییم.

انتشار تصاویر و ویدیوهای غیر اخلاقی صحیح نیست

عندلیب همدانی گفت: تأکید دارم که بد اخلاقی ها در میان مردم ما بسیار کم است و اکثریت مردم کشورمان ایثارگر و نوع دوست هستند، اما گاهی هم که بد اخلاقی هایی بروز پیدا می کند، متأسفانه در فضای مجازی سریعاً منتشر و دست به دست می شود؛ مثلاً ویدیویی پخش می شود که برخی از افراد خودرو نمره ۱۶ که در حال عبور از فلان شهر بوده را تخریب می کنند، چرا چنین تصاویر و فیلم هایی را منعکس می کنید؟! از انتشار این گونه اخبار که تنها نگران کننده است، چه به دست می آوریم؟! چه کسانی که مرتکب چنین عملی می شوند و چه کسانی که این تصاویر و فیلم ها را منتشر می کنند، اقدام صحیحی را انجام نمی دهند.

مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...