در محضر پدر(10)؛ مباهله

« فمن حاجک فیه من بعد ما جاءک من العلم فقل تعالوا ندع ابناءنا وابناءکم و نساءنا و نساءکم و انفسنا و انفسکم ثم نبتهل فنجعل لعنة الله علی الکاذبین» (آل عمران ۶۱)

۱/ زمخشری از مفسران اهل سنت گوید : در این آیه دلالتی بر فضیلت اصحاب کساء است که هیچ دلیلی به قوت آن نخواهد رسید /الکشاف ج۱ ص ۳۷۰

۲/ فخر رازی و...گفته اند :

« کان قد احتضن الحسین و اخذ بید الحسن و فاطمة تمشی خلفه و علی رضی الله عنه خلفها»/تفسیر فخر ج ۸ ص ۸۵/

جگونگی ورود اصحاب کسا علیهم السلام به میعادگاه مباهله به این صورت بود که پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در جلو حرکت می کرد در حالی که حسین علیه السلام رادر آغوش گرفته بود و دست در دست حسن علیه السلام داشتند و حضرت زهرا سلام الله علیها در پی پیامبر ، و علی علیه السلام به دنبال همسرش روان بودند .

۳/ مورخان واقعه مباهله را از رویدادهای سال ۹ یا ۱۰ هجری شمرده اند، و از سویی تولد امام شهید حسین بن علی علیهما السلام در سال ۴ یا ۳ هجری بوده است، پس امام در واقعه مباهله شش تا هفت سال داشتند ، حال با توجه به اینکه معمولا کودکی در چنین سنی را در آغوش نمی گیرند، باید دید پیامبری که گفتار و رفتار او از روی حکمت است؛ چرا در چنین واقعۀ مهمی او را در آغوش مهر خود قرار داد؟ چه می دانم؟ اما این رفتار نبوی نشانگر گفتار اوست که حسین منی و انا من حسین.

مرحوم آیت الله حسین عندلیب همدانی

مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...