تجربه ها و خاطرات(12)؛ رشته های تخصصی

در اصل لزوم تخصص در علوم حوزوی هیچ بحث و اشکالی نیست، ولی توجه به نکته های زیر مفید است:

۱/انتظار از فارغ التحصیل در رشته های تخصصی این است که ناقد و صاحب نظر در آن علم باشد، نه این که صرفا ناقل و شارح حرفهای دیگران باشد، مثلا در رشته ی تفسیر باید در اصول و قواعد تفسیر دارای مبنا باشد و در تبیین آیات از جمله آیات الاحکام صاحب نظر باشد. و یا در تخصص کلام باید ناقد مکاتب و آراء باشد نه ناقل، باید مجتهد در کلام شود و نه مقلد، و نیز در سایر رشته ها مثل روانشناسی، جامعه شناسی، اقتصاد، حقوق و....باید حرفی برای گفتن داشته باشد.‌ نه این که نهایتا مترجم و یا مقرر خوبی برای تحقیقات دیگران یاشد، فرد مطلوب توانایی کسی است که توانایی برداشت از متون دینی در زمینۀ تخصصی خویش را دارا باشد.

۲/اجتهاد مراتب و درجات دارد، برخی باید به دنبال رسیدن به قله های اجتهاد در فقه و اصول باشند، و برخی باید اصل توانایی برداشت از کتاب و سنت را داشته باشند، و این درجه میسر نمی شود مگر با تسلط کامل و مجتهدانه بر اصول و دیگر قواعد و پایه های استنباط، بله عملا در فقه مثل آن گروه اول تخصصی وارد مسائل فقهی نمی گردند. حال نظر من این است که اگر بخواهد به عنوان عالم دینی وارد آن رشته های تخصصی وارد شود تا هم در آن فن صاحب نظر باشد و هم در سنجش دیدگاهها با قرآن و روایات، حد اقل باید مجتهد به معنای دوم باشد. و الا نه خود ثمره ی مهمی خواهد دید و نه می تواند به دیگران نفعی برساند.

۳/با توجه به بیان فوق من به صورت جدی عقیده دارم که نه تنها پیش از اتمام سطح نباید وارد رشته های تخصصی یادشده شود، بلکه علاوه بر خواندن متون سطوح عالیه به صورت جدی و عمیق و زیبا، باید پیش از ورود، سه سال ممحض در دروس خارج حضور پیدا کند.(به همان شیوه ای که در مورد شرکت در درس خارج عرض کردیم) و در ادامه باید در کنار درس تخصصی خود باز به اصول و فقه هم بپردازد، علاوه بر این که از تدریس و یا پژوهش در این زمینه نباید غافل بماند.

۴/در باره ی رشته تخصصی تبلیغ، پایان سطح برای ورود به کافی است، ولی اگر می خواهد با مخاطبین فرهیخته روبرو باشد، باید حد اقل دوسال درس خارج را در کنار دروس اختصاصی خود بگذراند.

۵/اگر ورود زود هنگام به رشته های تخصصی داشته اید، از هر فرصتی برای تقویت اصول و فقه خود غافل نشوید و بهتر است در مورد برنامه ی خود با برخی از اساتید مشورت کنید.

محمد عندلیب همدانی

مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...