تجربه ها و خاطرات(5)؛ مباحثه

۱/ یکی از سنت های اساسی و ضروری در حوزه های علمیه سنت مباحثه است، مباحثه باعث می شود تا:

اولا) مطالب درس تثبیت در ذهن شود.

ثانیا) نقاط ابهام تاحد زیادی مرتفع گردد.

ثالثا) مناقشات بر متن درس مطرح و بررسی شود.

۲/ در مباحثه چه در سطح و چه خارج بهترین روش این است که بیان درس را هر روز بین خود تقسیم کنند و هر کدام بخشی از مطالب را به تناوب بیان کنند. نه اینکه هر روز یک نفر عهده دار گفتن باشد، و بقیه مستمع باشند و یا حداکثر اشکال یا سؤالی را مطرح کنند. ثمرۀ طرح ما این است که هر روز همگان آمادگی لازم را برای تشریح و توضیح خواهند داشت.

۳/تعداد هم بحثها بیش از چهار نفر نباشد، تا فرصت لازم برای اظهار نظر توسط همه باشد.

۴/در مرحله ی سطح ابتدا از خارج بخشی از مطلب تبیین شود و بعد همان بخش بر کتاب تطبیق گردد، ولی در بحث درس خارج تاکید اصلی بر بیان مطالب از خارج باشد و نه خواندن تقریرات استاد و یا متون دیگر از رو آن گونه بعضا مشاهده می شود. بله در موارد اختلاف نظر در تبیین کلام استاد و یا خواندن متن روایات و...طبیعتا از رو خواندن مشکلی ندارد.

۵/از طرح مطالب غیر درسی در بین مباحثه جدا خودداری شود.

۶/ سعی کنند مباحثه هر درس پیش از درس بعدی باشد. مواردی را دیده ام برخی بعد از درس امروز تازه مشغول به مباحثه ی درس دیروز می شوند، به نظرم این شیوه چندان مثمر ثمر نیست.

7/ هدف مباحثه روشن شدن مطالب است، بنابر این هرگز نباید درمباحثه به گفتگوهای تکراری و بی حاصل برای اثبات مقصود خویش پرداخت و همین که مطمئن شدید مفاهمه صورت گرفته است دیگر ادامه ندهید.
8/دیده شده است برخی چه در مباحثه و چه در غیرآن با حالت عصبانیت طرف مقابل را به عدم درک و فهم مطلب متهم می کنند، قطعا این شیوه مناسب با شأن طلبه و جایگاه بحث آزاد نیست.
9/ اگر احساس ضعف در درس می کنید با کسی مباحثه کنید که او را از خود اقوی می دانید.
10/ در درسهای خارج شیوه ای در گذشته مرسوم بود که اکنون کمتر شده است و آن اینکه یکی از شاگردان با سابقه ی استاد، درس را با بیان خودش برای گروهی تقریر می کرد و آنگاه اگر حضار پرسش و یا اشکالی داشتند مطرح می کردند، اگر چه این شیوه برکات خاصی دارد ولی به نظر من جای مباحثه را نمی گیرد، پیشنهاد من این است که پس از مباحثه هفته ای یک یا دو جلسه با یکی از شاگردان با سابقه و مسلط استاد برقرار کنید.

مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...