تجربه ها و خاطرات (1)؛ تقویت بنیۀ ادبی در طلاب

هر انسانی پس از گذراندن عمری به گذشتۀ خود که نگاه کند تجربه هایی مثبت یا منفی مشاهده خواهد کرد ، این طلبۀ کوچک ‌از حوزه علمیه که حدود ۵۶ سال* از خداوند متعال عمر گرفته ا م ، در حد خود تجربیاتی دارم و نیز خاطراتی که چه بسا بیان این مطالب برای همگان از جمله فرزندان عزیز طلبه خودم مفید باشد ، از این رو هر از چند گاه تجربه ای و یا خاطره ای را نقل می کنم تا چه قبول افتد و چه در نظر آید .

تقویت بنیۀ ادبی طلاب

هستند طلاب عزیزی که احساس می کنند ادبیات عرب را یا خوب نخوانده اند و یا بسیاری از نکته های ادبی را فراموش کرده اند، و بسیار می پرسند حال چه کنیم ؟ آیا از اول شروع به خواندن و یا مباحثه ی آن دروس کنیم یا راه حل دیگری هم دارد ؟
پاسخی که معمولا به این عزیزان می دهم این است که روزی حداقل نیم ساعت به تجزیه و ترکیب آیات کریمه قرآن مجید بپردازید تا هم تمرین و مروری به مطالب خوانده شده داشته باشید وهم انس و آشنایی شما با کتاب الهی بیشتر شود .
روشن است در مواردی نیازمند مراجعه به کتب ادبی و یا کتابهایی مثل « الجدول فی اعراب القران »می باشید ، ولی این مراجعه را حتما پس از آن قرار دهید که با همان اطلاعات موجود در ذهنتان نخست آیه را تجزیه و ترکیب کرده باشید .


* این مطلب در بهمن ماه سال 1395 از استاد عندلیب همدانی نقل شده است.

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...