دلنوشته ای به یاد صاحب دلی بزرگ


مرحوم آیت الله حاج سید محمد نجفی همدانیمرحوم آیت الله حاج سید محمد نجفی همدانی

از روایات استفاده می شود که یاد نیکان و بزرگداشت نام و مرام آنان باعث نزول برکت خواهد شد، و چه برکتی بالاتر از این که مردم با سیرۀ زیبای آنها آشنا شوند و از آن الگو گیرند.

آیات و احادیثی که در مورد شأن عالم و جایگاه ویژه ی او هست کم نیست، عالم نوراست و روشنایی بخش، دانشمند زنده است و حیات بخش و فقیه ربانی مربی است و معلم.

از گذشته دور ولی درخشان دارالعلم همدان که بگذریم، گذشته ای که به قول «سمعانی» در این شهر عالمان و فقیهان و مفسران بی شماری می زیسته اند، در همین دوران معاصر فرهیختگان فرزانه ی را دیده ایم و یا وصفشان را شنیده ایم که هر یک اسوه ی پارسایی و الگوی زیبای زندگی انسانی بوده اند.

علم و عرفان، فقه و فلسفه و اخلاق و منش الهی را باید در بزرگانی مانند فقیه بزرگ و کم نظیر شیعه حاج آقا رضا همدانی، ملا حسین قلی همدانی، شیخ محمد بهاری، شیخ محمد باقر بهاری، سید حسین درود آبادی ، سید عبد المجید گروسی و دیگر ستارگان فروزان از جمله آیت الله العظمی آخوند ملا علی معصومی همدانی یافت.

شرح حال و زندگی نامبردگان فوق و آیات و بزرگان دیگری مانند حاج سیدنصرالله بنی صدر، شیخ علی و شیخ محمد علی دامغانی، میرزا محمد و میرزا اسدالله حجت، شیخ مرتضی و شیخ هادی تالهی، مرحوم ربانی شاهنجرینی ، مرحوم میرزا عبدالرزاق حائری ، مرحوم عندلیب و...مجال مستقلی می طلبد.

مرحوم آیت الله حاج سید علی عرب همدانی و فرزند فرزانه ایشان، دو چهره ی زیبای علم و عرفان، تقوی و فضیلت،

زهد و پارسایی، و فقه و فقاهت بوده اند.

مرحوم آیت الله حاج سید محمد نجفی همدانی قدس الله نفسه الزکیة امتیازاتی داشت که به صورت خلاصه به آنها اشاره می شود :

۱ - ریشه ی اصیل و بیت عریق و نیز تربیت صحیح خانوادگی

۲- درک محضر اساتید طراز اول مثل فقیه و فیلسوف بی نظیر مرحوم شیخ محمد حسین اصفهانی و فقیه و اصولی بزرگ شیعه مرحوم نایینی و....در یکی از درخشان ترین دوره ها از تاریخ پر افتخارحوزه علمیه نجف اشرف، در اینجا باید به دوستی علمی او با مرحوم آیت الله العظمی خویی ، مرحوم آیت الله العظمی میلانی و... اشاره کنم که قطعا در شکوفایی بیشتر استعداد آن مرحوم مؤثر بوده است.

مرحوم آقا نجفی استاد دیده بود هم در فقه و اصول و هم در عرفان و اخلاق، و این ویژگی در ایشان کم نظیر بود.

علاوه بر شاگردی خدمت میرزای نایینی، وصلت با آن بیت و زندگی در آن خانه خود امتیازی خاص به ایشان داده بود.

۳- کوشش و جدیت در تحصیل علم نه تنها در زمان طلبگی بلکه تا پایان عمر شریفش، او در هر مجلسی و در نزد هر اهل علمی که می نشست با طرح موضوعی علمی به ویژه در تفسیر قرآن کریم جو مجلس را عوض می کرد، او با دقت به سخن دیگران گوش می کرد تا شاید نکته ای از او بیاموزد، و یا آن را مورد نقد و اشکال قرار دهد و چه درسی بهتر از این برای طلاب و دانشجویان و عموم اهل دانش که خود را هیچ گاه فارغ التحصیل نشمرند.

۴- دست به قلم بودن، همه ی علما مخصوصا آنها که از حوزه های بزرگ علمی دورند تنها با تالیف کتاب است که می توانند دانش خود را به دیگران منتقل کنند و اثری از خود به یادگار بگذارند، مرحوم آقا نجفی جزء این دسته از علما بود.

۵- انس با قرآن کریم و روایات معصومین علیهم السلام، این عشق و انس را می توان از کتاب تفسیری انوار درخشان و کتاب درخشان پرتویی از اصول کافی یافت.

۶- مردمی بودن، او با مردم زندگی می گرد و در غم و شادی با آنها بود، زندگی بسیار زاهدانه ای داشت و هرگز خود را از دیگران برتر نمی دانست.

۷- مانوس بودن با جوانان شهر، مسجد ایشان پایگاه جوانان پاک طینت بود، و باب بیت شریف او به روی این نسل پویا باز بود و آن مرد نورانی با چهره ی گشاده با جوانان برخورد می کرد.

۸- ادب و منش و تواضع زیبا، آیت الله نجفی با همگان به ویژه علمای معاصرش رفتار و گفتار و ادب انسانی را رعایت می کرد و در تواضع و فروتنی اوبود که‌ بزرگی و عظمت و عزت روح او آشکار می شد.

۹- مرحوم آیت الله نجفی عالمی بود که از وظیفه ی سیاسی و از ویژگی های زمان خویش و از دسیسه های دشمنان دین غافل نبود. او تا پایان عمر شریفش و به ویژه در زمان دفاع مقدس دست از حمایت از انقلاب و جمهوری اسلامی بر نداشت.

این مختصر را فقط به خاطر ادای بخشی از دین عظیمی نگاشتم که آن بزرگ مرد بر من و بر همه ی همشهریانم داشت.

بزرگ مردی که راه و رسم سعادت و نیکبختی را به ما آموخت. «عاش سعیدا و مات سعیدا».

برقراری مجلس بزرگداشت آن عزیز و دیگر فرزانگان شهر بسیار نیکو و بجا و قابل تقدیرست اما کافی نیست و از این روست که بنده بارها درخواست کرده ام دو کتاب انوار درخشان و نیز درخشان پرتویی از اصول کافی با رعایت امانت داری علمی ویرایش دقیق فنی شوند تا استفاده ی بیشتری از آن دو اثر شود.

با تشکر

محمد عندلیب همدانی

مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...