عبرت و الزامات طلاب


✅همه ما طلاب و روحانیون باید از تاریخ و به ویژه تاریخ اسلام اطلاعاتی داشته باشیم، اما تاکید من در اینجا بالخصوص مطالعه تاریخ حوزه و شرح حال علمای گذشته است، چه این که با مطالعه این مطالب تلخ یا شیرین است که عبرت و درسی برای خود و آینده حوزه می گیریم.

✅ آنچه اکنون از معارف بلند اهل بیت علیهم السلام در دست ما قرار دارد، این تراث گرانقدر روایی، فقهی، تفسیری، کلامی و... حاصل جهاد مقدس، رنج ها، شکنجه ها، زندان ها و شهادت های سلف صالح ماست، قدرشناسی و بهره برداری از این سرمایه بی نظیر بدون اطلاع از سیره و تاریخ و شرح حال آن بزرگواران میسر نیست، درک عظمت کتب روایی شیعه، وقوف بر ارزش کتب فقهی مثل لمعه و شرح لمعه، جواهر و مکاسب، و علم به بهای متون اصولی مثل معالم، قوانین، رسائل و کفایه، آگاهی از جایگاه کتب ارزشمندی همچون عبقات الانوار، الغدیر ، المیزان و..... علاوه بر دقت در این متون و فهم آن ها قطعا نیاز به آگاهی از شرح حال نویسندگان و اوضاع و احوال آن روزگاران دارد.

✅ما طلاب هم باید از سیره پاک و نورانی علمای ربانی و موفق « عبرت » بگیریم و هم از خسران و خذلان تعدادی اندک که پاسدار حرمت لباس خود نبوده، کبر و غرور علمی آنها را فرا گرفته، به دیگران به دیده ی تحقیر می نگرند، تنها خود را مالک و صاحب حقیقت می دانند، حاضر به پذیرش خطای خویش نیستند، دین زیبا و آسان را برای مردم زشت و دشوار نشان می دهند، به اندک‌ بهانه ای تکفیر و تفسیق می کنند، عملا خود را از مردم جدا نموده و گروهی ممتاز می شمرند، همواره خود را طلبکار دانسته، متوقع تکریم و تعظیمند و در یک کلام گروه قلیلی دنیاپرست که هیچ نشانه ای از روحانیت، معنویت، نورانیت، هدایت، رحمت و حریت در آن ها مشاهده نمی شود.

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...