تقوی تا کجا و چگونه؟

پاسخ قرآن کریم :

 «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ»/۱۰۲ آل عمران/

ای اهل ایمان! از خدا آن گونه که شایسته پروای از اوست، پروا کنید، و ( وتمام سعی شما در حفظ ایمانتان تا پایان عمر باشد و نیز در برابر ذات مقدس خداوندتسلیم باشید به گونه ای که از دنیا نروید ] مگر این که مرگتان درحال مسلمان بودنتان باشد.

«فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا استَطعْتُمْ وَ اسمَعُوا وَ أَطِيعُوا وَ أَنفِقُوا خَيراً لاَنفُسِكمْ وَ مَن يُوقَ شحَّ نَفْسِهِ فَأُولَئك هُمُ الْمُفْلِحُونَ»/۱۶ تغابن/

« پس تا آنجا كه در توان داريد تقواى الهى داشته باشید[ = پروا پیشگی و خویشتن بانی را در حد قدرت پیشه خود سازید]

و [ سخن حق را] گوش دهيد و[ از خدا و رسول] اطاعت نمائيد، و[ از هر آن چه او به شما عنایت کرده است] انفاق كنيد كه براى شما بهتر است [= باز تاب زیباتری از انفاق زیبای شما در انتظار شماست] و آنان كه [ با تسلط بر خویش] از بخل و حرص، خويشتن را محفوظ نگاه دارند، رستگار انند »

? وقتی برای بشر محدود هدف نامحدود {= رعایت حق خدا } قرار داده می شود ، به معنای آن است که تا «زنده ای» حرکت کن ، تا «توان» داری کوشش کن و بدانکه دانشگاه تقوی و فضیلت فارغ التحصیل ندارد.پس تا نفس باقی است پیمودن مراحل بالاتر تقوی نیز میسر است.

? شیطان درون [= هوای نفس] و شیطان برون [= ابلیس و انسان نماهای شیطان صفت] تا هنگام مرگ آدمی را رها نمی کنند، پس زمان پایان امتحان تقوی، وقت مرگ است، که زمان وقوع آن را هم نمی دانیم.

? از دو آیه فوق استفاده می شود که

واژ ه هایی چون : { شنیدن حرف حق} {اطاعت} و{ تسلیم} در برابر حق می تواند بیانگر حقیقت ? تقوی ? باشد

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...