پرسش و پاسخ؛ چهره خشن امام زمان در بعضی روایات

برخی از عزیزان راجع به روایاتی که در بحار الانوار و دیگر کتب آمده و از امام زمان ارواحنا فداه چهره ای بسیار خشن و بی منطق ترسیم کرده پرسشی مطرح فرمودند که ذیلا پاسخ را خواهید دید:
سلام علیکم
✅ مطرح کردن این گونه پرسشها را از طرف دوستان دانشمند و فرهیخته بسیار بجا و مفید و ضروری می دانم، بله معلوم است دیگران از پخش این مطالب نیات سوء دارند.  

✅ آنچه از مطالب مسلم در سیره ی امام زمان است این که او برای اجرای قسط و عدالت قیام می کند و در رفتار و گفتار او به جز عدالت چیز دیگری نیست، بنابر این بدیهی است هر آنچه به او در روایات منتسب شود و از جاده عدالت خارج باشد، جعلی و کذب است.

✅ امام برای برپایی احکام قران و سنت قیام می کند پس هر روایتی که انجام خلاف احکام مسلم قران و عترت را به او نسبت داد مجعول و غیر قابل قبول است.

✅ دشمنان مکتب اهل بیت علیهم السلام برای زشت و کریه نشان دادن چهره زیبای دین و برای دور کردن مردم از تفکر بالنده مهدویت روایاتی را جعل کردند و پخش کردند و حتی جعل سند کردند و به ظاهر روایاتی را منتشر کردند که گوییا از راستگویان هم نقل شده ولی واقعیت نداشت ....این خود محتاج بحث مفصلی است که در این مختصر نمی گنجد.

✅ علاوه تعداد بسیاری از روایات یاد شده و امثال آن که در متن سؤال هم نیامده از نظر رجالی سندی نامعتبر دارند و اساسا قابل اعتماد نیستند...

✅ وجود یک روایت در حتی کتاب کافی دلیل بر اعتبار آن نیست تا چه رسد به بحارالانوار مرحوم علامه مجلسی، مرحوم علامه این کتاب را برای کسانی نوشته که بتوانند حدیث را نقد و بررسی سندی و متنی کنند و توانایی اعتبار سنجی روایات را داشته باشند،نه برای عموم لذا احادیث غیر معتبر و جعلی در بحار الانوار یافت می شود.از جمله همین روایاتی که در سوال آمده بود.

✅ سیره امام زمان سلام الله علیه قلع و قمع فساد و ظلم و جور است بنا بر این مسلم است که او با مفسدین و ظالمین درگیری نظامی پیدا خواهد کرد ولی بر پایه دستور قران او حتی با دشمن نیز ناعادلانه رفتار نمی کند.  

✅ سیره امام عصر ارواحنا فداه قصاص است اما او در عین حق قصاص دستور قرانی عفو راهم به جا رعایت می کند و به جا هم عادلانه و به اندازه ظلم و جور افراد و نه بیشتر آنان را قصاص می کند و این قصاص حق است و عدل. 

✅ سیره امام زمان علیه السلام رسیدن به اهداف مقدس و زیبا با اتخاذ وسیله و راه زیباست نه رسیدن به هدف از هر راه و هر وسیله ای، و هر گزارشی خلاف این دروغ محض است.

✅ امام زمان علیه السلام جلوه خدایی است که رحمت او بر غضب او سبقت گرفته لذا امام غضبش فقط بر ظالمان و جائران است، و هر چهره دیگری غیر این از امام ساختن، ساخته و پرداخته ذهن دشمنان دانا یا احیانا دوستان نادان است.

✅ امام مظهر خدایی است که او را تواب رحیم می خوانیم لذا توبه همگان را می پذیرد بله جنایتکاران و آدمکشان و ظالمان بر بشریت باید قصاص عادلانه شوند حتی اگر توبه حقیقی کنند چون توبه رابطه او را با خدا اصلاح‌کرده ولی جنایات او را بر بشر که برطرف نمی کند.

✅ در یک کلام روایات را باید با محک قطعیات عقل و محکمات قرآن سنجید و روایاتی که خلاف عقل قطعی و خلاف قطعی قرآن هستند ، قیمت و ارزشی ندارند.

مطالب مرتبط...

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...