مدفن علما در غرب همدان

در بخش غرب همدان قبرستانی بزرگ بوده و قبور تعدادی از بزرگان همدان در آنجا قرار داشته است، در اینجا قبوری را معرفی می کنیم که در محدوده محل زینبیه و مدرسه مرحوم دامغانی قرار دارد، در یادداشت های مرحوم پدرم در این باره چنین آمده است:

چند نفر از علماکه ذیلا نام برده می شوند در غرب شهر همدان که سابقا «قبر آقا »نامیده می شد، مدفونند:

۱\ عالم جلیل مرحوم آخوند ملا عبدالله بن ملا محمداسماعیل بروجردی ،فقیهی زاهد بوده و در منزل حوزه درسی داشته و برخی از علمای معروف همدان مانند مرحوم آقا محمد هادی ینگجه ای، مرحوم حاج شیخ ربیع (ابوالزوجة مرحوم آیت الله آخوند), مرحوم ملا محمد نقی، مرحوم حاج میر فتاح عقیلی و.....در درس اوشرکت داشتند [ نام این شاگردان را مرحوم حاج میرزا عبدالرزاق حائری برای پدر نقل کرده بود]....

۲/فقیه پرهزکار مرحوم شیخ محمد اسماعیل بن عبدالله بن محمد اسماعیل، فرزندآخوند ملا عبدالله فوق الذکر، او در مسجد حمام قلعه به جای پدر اقامه جماعت می کرد، نگارنده او را دیده بودم.

۳/ فقیه علامه شیخ‌ محمد باقر مجتهد بهاری که مؤلفات او در الذریعة و أعیان الشیعة آمده است، بنده ایشان را نیز درک کرده بودم.

۴/عالم ربانی حاج سیدحسین صفوی از شاگردان مرحومین اصفهانی و نایینی، مناعت طبع او زبانزد خاص و عام بود،او درحدود سال۱۳۶۵ قمری فوت کرد.

۵/ سیدجلیل وذاکر مخلص مرحوم آقا سید محمد علی بطحایی 

۶/ علامه ربانی حاج شیخ علی دامغانی از شاگردان مرحوم حاج میرزا حسین تهرانی و مرحوم آخوند خراسانی که به امر این دو بزرگوار به همدان آمد و تقریبا مدت چهل و دو سال در این شهر اقامت داشت و به ترویح دین و تدریس پرداخت .

نگارنده نزد او درس خوانده بودم، مدفن ایشان در مدرسه ای است که به نام ایشان می باشد.

۷/ فقیه بزرگوار و مدرس ربانی مرحوم حاج شیخ محمد علی دامغانی فرزند مرحوم حاج شیخ علی که در قم و همدان به تحصیل پرداخت و پس از پدر نماز جمعه اقامه می کرد و به درس و بحث در همان مدرسه مشغول بود.

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...