زیبایی های زیارت اربعین

هیچ قلم و بیانی توانایی ترسیم کامل و جامعی از زیباییهای زیارت اربعین را ندارد ، به ویژه مثل من رو سیاه که تا کنون محروم از این فیض بوده ام ، و از این قافله بزرگ جامانده ام . اما بر طبق فهم ناچیز خود مطالبی را عرض می کنم .

۱ / زیارت اربعین مراسمی است که باید تجلیگاه وحدت همه ی شیعیان از هر کشور و از هر نژاد از سراسر دنیا با همه ی فرقه ها و با همه ی دیدگاههای سیاسی حول محور حسین بن علی علیهماالسلام باشد ، شخصیتی که مورد پذیرش همه ی شیعیان به عنوان امام است . پس اختلاف افکنی بین شیعیان در این مراسم زیبا قطعا مورد رضایت امام شهید علیه السلام نیست . بالاتر باید اذعان کرد که :

زیارت اربعین مربوط به همه ی مسلمین است ، نه فقط شیعیان ، چه این که همه ی فرقه های قابل اعتناء از مسلمین ، او را بزرگ مردی از نسل پیامبرشان می دانند .که برای دفاع از قرآن کریم و سنت زیبای او به شهادت رسید . بلکه به جرأت باید گفت :

زیارت اربعین میعادگاه همه ی انسانهایی است که از درد و رنج بشریت رنج می برند ، و از ظلم و جور در همه ی رنگهایش خسته شده اند ، و از رهبر آزادگان الگو می گیرند .

بنابر این هرگونه گفتار ، نوشتار و یا رفتاری که در مسیر مخالف با این یگانگی و همنوایی اسلامی و انسانی باشد ، گناهی است زشت و بزرگ ، و مسلما شیاطین انس و جن در پی این رخداد شوم هستند .

۲ / زیبایی زیارت اربعین آن هم با ‌پای پیاده به این است که هم از شعائر منصوص به نص خاص است ، و هم نصوص عامه و کلی شامل آن می شود چه این که این عمل مقدس به معنای اعلام حیات اسلام و قرآن و حریت و کرامت انسانی است ، چه اینکه موجب اعلاء کلمة الله است ، چه اینکه باعث احیاء امر ولایت و امامت است ، و چنین شعیره ای از شعائر کمتر می توان یافت که چنین اعلام و اعلا ء و احیائی را در پی داشته باشد .

۳/ علاوه بر ثمرات اخروی و اجتماعی در این زیارت ، باید زائر سعی کند که معنویت و آگاهی خود را افزایش دهد چرا که به زیارت انسانی رفته است که در زیارات اربعینش می خوانیم :

« و بذل مهجته فیک لیستنقذ عبادک من الجهالة و حیرة الضلالة »

هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...