عندلیب گلشن اسلام رفت

اول مهر سالروز رحلت عالم ربانی ، محقق توانا ، حضرت شیخ الخطباء و المحدثین ، آیت الله حاج شیخ حسین عندلیب همدانی قدس سره است،

ایشان در سال ۱۳۲۶ هجری قمری برابر با ۱۲۸۷ هجری شمسی در شهر اصفهان در خانواده ای علمی و حسینی دیده به جهان گشود .

پدر بزرگوارش حجة السلام و المسلمین شیخ محمد تقی عندلیب عالمی عارف و خطیبی خوش صدا بود ، او دوست بسیار صمیمی شاعر بزرگ مرحوم عمان سامانی بود. عمان در دیوان خود از او به این گونه یاد می کند :

اصفهان را عندلیب گلشن اوست

دراخوت گشته مخصوص من اوست

مادر محترمه اش علویه ای از سلسله سادات سجادی اصفهان بود، والد معظم ما در کودکی مادرش را از دست داد و آنگاه همراه پدر به همدان مهاجرت کرد .پس از تحصیل در مکتبهای سنتی و دبستان نصرت در حوزه علمیه همدان که در آن زمان از رونق خاصی برخوردار بود، از محضر ادیبان، فقیهان وفیلسوفان آن سامان بهره های فراوان بود . اما از همه بیشتر سالهای متمادی از درس تفسیر ، فقه و اصول آیت الله العظمی آخوند ملا علی معصومی همدانی طاب ثراه بهره برد.

او در کنار تحصیل علم از تهذیب و تزکیه ی نفس غافل نماند و سیر و سلوکی منطبق با موازین قران و عترت داشت .

مهمترین ویژگی روحی این بزرگوار عشق و دلباختگی او به سید و سالار شهیدان حسین بن علی علیهما السلام بود ، برای او زندگی بی نام و یاد حسین علیه السلام معنی و مفهومی نداشت

او از هر فرصتی برای مطالعه و تحقیق استفاده می کرد ، نتیجه این تحقیقات دهها دفتر بزرگ و کوچک است ، از آثار ایشان کتاب کم نظیر « ثارالله» است که بارها به طبع رسیده است.

ایشان تحقیقات وسیعی در باب امامزادگان و سادات استان همدان ، آثار باستانی و شرح حال علمای این سامان دارد که امید است در دسترس عموم قرار گیرد.

روح پاک این محقق فرزانه پس از تحمل مدتها بیماری سخت و طاقت فرسا در روز دوازدهم جمادی الثانی ۱۴۲۰ هجری قمری برابر با اول مهر ۱۳۷۸ هجری شمسی از دار فانی رحلت کرد.

[=عندلیب گلشن اسلام رفت]

پیکر آن مرحوم پس از تشییعی بسیار با شکوه و کم نظیر در جوار امام زاده حسین همدان دفن گردید /عاش سعیدا ومات سعیدا

آیت الله عندلیب همدانی
آیت الله عندلیب همدانی
آیت الله عندلیب همدانی
هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...